دفتر استرالیا

۰۰۶۱۷۳۲۱۸۱۲۴۵

دفتر ایران

۰۰۹۸۲۱۸۸۸۸۶۳۴۴

Instagram

Telegram

پنل موکلین

منو
 

ارزیابی مهارت

اولین قدم در مراحل مهاجرت به استرالیا از طریق ویزای مهارت استرالیا، گرفتن نامه‌ی ارزیابی مثبت از یکی از سازمان‌های ارزیابی کننده‌ی استرالیا می‌باشد. هرکدام از این سازمان‌ها وظیفه‌ی ارزیابی کدهای شغلی مشخصی را دارند. فرد متقاضی مهاجرت به استرالیا می‌بایست با توجه به رشته‌ی تحصیلی و حوزه‌ی سابقه‌ی کاری که داشته است، با مشورت وکیل مهاجرت استرالیا  اقدام به انتخاب کد شغلی مرتبط با خودش نماید. سپس پس از جمع‌اوری مدارک لازم، درخواست ارزیابی خود را به سازمان مربوطه ارسال نماید. در ادامه، توضیح مختصری از چهار سازمان ارزیاب اصلی در استرالیا ارائه شده است:

انجمن مهندسین استرالیا Engineers Australia (EA)

این سازمان مسئول ارزیابی کدهای شغلی مرتبط با متخصصین رشته‌های مهندسی می‌باشد. افراد متقاضی می‌بایست دارای حداقل مدرک کارشناسی در یک رشته‌ی مهندسی و مدرک زبان آیلتس 6 (یا معادل آن در دیگر آزمون‌ها) باشند. نکته‌ی حائز اهمیت در رابطه با انجمن مهندسین استرالیا الزام این سازمان بر ارائه‌ی گزارش تایید صلاحیت مهندسی (CDR) است. این گزارش شامل 3 پروژه‌ی مهندسی انجام شده در دوران تحصیل و یا اشتغال است که جمع‌آوری آن برعهده‌ی فرد متقاضی‌ست. برای نگارش CDR فرد متقاضی می‌بایست هر پروژه مهندسی را در حداکثر 2500 کلمه نوشته و نقش خودش را در آن تشریح نماید. در نظر گرفتن جزئیات و رعایت معیارهای اعلام شده از طرف انجمن مهندسین استرالیا در مثبت بودن نتیجه ارزیابی نقشی حیاتی و مهم دارد. مشاوره با یک کارشناس با تجربه و متخصص بهترین راهکار در جهت کسب موفقیت می‌باشد.

مدت زمان فرآیند ارزیابی در سازمان مهندسین استرالیا معمولا 3-5 ماه است. هرچند این سازمان برای افرادی که درخواست تسریع در امور ارزیابی خود دارند، با اخذ هزینه‌ی بیشتر امکان کاهش این مدت به 3-5 هفته را دارد.

 

انجمن کامپیوتر استرالیا   Australian Computer Society (ACS)

متخصصین رشته‌های کامپیوتر و IT  و دارندگان مدارک در حوزه‌های مشابه، توسط این سازمان ارزیابی می‌شوند.  روند این سازمان با توجه به مدرک ارائه شده به شکل زیر است:

 

-متقاضیان دارنده مدرک کارشناسی یا بالاترICT

درصورتی که مدرک تحصیلی ICT Major باشد، می‌بایست 4 سال سابقه‌ی کار مرتبط ارائه گردد. در صورتی که کد شغلی انتخابی کاملا منطبق بر رشته‌ی تحصیلی باشد، به جای 4 سال، می‌توان 2 سال سابقه‌ی کاری در 10 سال گذشته نیز ارائه نمود.

درصورتی که مدرک تحصیلی ICT Minor باشد، می‌بایست 6 سال سابقه‌ی کار مرتبط ارائه گردد. در صورتی که کد شغلی انتخابی کاملا منطبق بر رشته‌ی تحصیلی باشد، به جای 6 سال، می‌توان 5 سال سابقه‌ی کاری در 10 سال گذشته نیز ارائه نمود.

 

-متقاضیان دارنده مدرک دیپلم و مدارک مایکروسافت (MCSE, MCSD,MCSM, CISCO)

درصورتی که مدرک ارائه شده ICT Major باشد، می‌بایست 6 سال سابقه‌ی کار مرتبط ارائه گردد. در صورتی که کد شغلی انتخابی کاملا منطبق بر رشته‌ی تحصیلی باشد، به جای 6 سال، می‌توان 5 سال سابقه‌ی کاری در 10 سال گذشته نیز ارائه نمود.

 

– متقاضیان دارنده مدرک کارشناسی غیر از مهندسی کامپیوتر(Non ICT) و یا بدون مدرک

اگر مدرک ارائه شده کارشناسی غیر از ICT باشد، می‌بایست 6 سال سابقه کار مرتبط ارائه شود و اگر مدرکی ارائه نگردد 8 سال سابقه‌ی کار نیاز خواهد بود. علاوه بر آن برای این دسته از متقاضیان نگارش (RPL)   Recognition of Prior Learningنیز الزامی است. در RPL باید 2 پروژه انجام شده توسط شخص متقاضی در حوزه‌ی کامپیوتر و IT نوشته و ارسال شود.

 

سازمان وت اسس VETASSESS

تقریبا اغلب مشاغل عمومی توسط این سازمان مورد ارزیابی قرار می‌گیرند. افراد متقاضی می‌بایست دارای حداقل مدرک کارشناسی و یک‌سال سابقه‌ی کار مرتبط با آن در 5 سال گذشته داشته باشند.

 

سازمان تی آر ای Trades Recognition Australia (TRA)

افرادی که دارای مدارک فنی و حرفه‌ای بوده و یا دوره‌های تخصصی در اموری خاص را گذرانده‌اند توسط این سازمان ارزیابی می‌شوند. روند ارزیابی در این سازمان وابسته به کد شغلی انتخاب شده بوده و امکان مصاحبه‌ی شفاهی نیز دارد.